DOOR je objavio Analizu energetskog siromaštva u sklopu provedbe projekta UNIFY. Cilj analize je pregled zakonodavstva u Republici Hrvatskoj u području energetike, ali i socijalne skrbi, kako bi se utvrdile postojeće mjere za suzbijanje energetskog siromaštva i smjer budućeg razvoja javnih politika u području energetskog siromaštva.
Energetsko siromaštvo nije primarno energetski problem, već duboko zadire i u druga područja poput sustava socijalne skrbi, zdravstva i sl. Stoga rješavanje problema energetskog siromaštva ne može biti isključivo u nadležnosti energetskog sektora, već je potreban interdisciplinarni pristup kako pri definiranju problema tako i pri njegovom rješavanju.
Prema analizi veliki problem u rješavanju problema energetskog siromaštva predstavlja nedostatak nacionalne definicije energetskog siromaštva te jasnih kriterija za određivanje energetskog siromaštva i metodologije za praćenje. U Hrvatskoj se za praćenje energetskog siromaštva mogu koristiti statistički podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS), pokazatelji siromaštva i socijalne isključenosti. Međutim, za jasniji prikaz energetski siromašnih kućanstava potrebni su podaci o energetskoj učinkovitosti kućanstava, prisutnosti vlage i plijesni, stanju krova, stolarije i sl. te subjektivne kvalitativne procjene npr. socijalnih radnika.
Osim toga, do dodatnog problema dolazi na razini implementacije mjera za suzbijanje energetskog siromaštva predviđenih postojećim zakonodavnim i strateškim okvirom, te na razini edukacije i širenja informacija o energetskom siromaštvu među građanima, ali i relevantnim službama koje bi trebale biti uključene u pripremu i/ili implementaciju pojedinih mjera.
Mapiranje i korištenje postojećih tehničkih i financijskih resursa na lokalnoj i nacionalnoj razini, te edukacija javnih i državnih službenika uvelike može olakšati implementaciju mjera za suzbijanje energetskog siromaštva, ali i prikupljanje podataka i praćenje učinka mjera.
Cijelu analizu potražite ovdje.