Više od 100 svjetskih čelnika kasno navečer u ponedjeljak obećalo je da će do kraja desetljeća zaustaviti i preokrenuti trendove u krčenju šuma, obnovi šuma i degradaciji tla. Sporazum je objavljen na Konferenciji UN-a o klimatskim promjenama (COP26) koja se održava u Glasgowu. Među zemljama koje sudjeluju u sporazumu su Brazil, Kolumbija i Demokratska Republika Kongo na čijim se teritorijima nalaze velika prostranstva tropskih kišnih šuma, te Indonezija, Kanada, Rusija, SAD i Kina.

Sporazum je značajan za klimu jer šume, kada se sijeku ili degradiraju, ispuštaju ugljični dioksid (CO2) u atmosferu, što čini oko 11% ukupnih svjetskih emisija CO2.

Dvanaest zemalja doniralo je 12 milijardi dolara javnih sredstava za zaštitu i obnovu šuma, uključujući  7,2 milijarde dolara iz privatnog sektora. Izvršni direktori više od desetak financijskih institucija obvezali su se na prekid ulaganja u aktivnosti koje uzrokuju deforestaciju.

Pet zemalja, uključujući Britaniju i Sjedinjene Države, te skupina globalnih dobrotvornih organizacija, obvezali su se i osigurati 1,7 milijardi dolara za potporu autohtonom stanovništvu u očuvanju šuma i jačanju njihovih prava na zemljište.

Najvažniji cilj konferencije u Glasgowu je donijeti odluke kojima bi se rast temperature zadržao na maksimalno 1,5 stupnjeva u odnosu na predindustrijsko razdoblje, pri čemu znanstvenici kažu da će šume i takozvana “rješenja temeljena na prirodi” biti od vitalnog značaja za postizanje tog cilja.

Izvor teksta: https://edition.cnn.com/2021/11/01/world/cop26-climate-deforestation-deal-intl/index.html

https://hr.n1info.com/svijet/cop26-vise-od-100-svjetskih-celnika-za-okoncanje-krcenja-suma-do-2030/